Skip Ribbon Commands
Skip to main content
    Object reference not set to an instance of an object. line of error: 0

اخبار

EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
گام‌های بلند و استوار صنعت نفت در توسعه ظرفیت‌های پالایشی:
با اختصاص حدود 18 میلیارد دلار به طرح‌های پالایشی، پتروپالایشی و خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه ها که امروز 17 اسفند ماه 1400 برگزار شد، با تشریح سیاست‌های دولت سیزدهم و به ویژه وزارت نفت در توسعه ظرفیت‌های پالایشی کشور به جای خام فروشی گفت: عزم جدی مدیران صنعت نفت، شتاب بخشی به توسعه زیرساخت‌های این صنعت به ویژه در بخش پایین دستی است و برای تحقق این برنامه، طرح‌های احداث پترو پالایشگاه جدید شهید سلیمانی در بندرعباس، احداث پالایشگاه نفت خوزستان و همچنین تکمیل طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

   مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه ها که امروز 17 اسفند ماه 1400 برگزار شد، با تشریح سیاست‌های دولت سیزدهم و به ویژه وزارت نفت در توسعه ظرفیت‌های پالایشی کشور به جای خام فروشی گفت: عزم جدی مدیران صنعت نفت، شتاب بخشی به توسعه زیرساخت‌های این صنعت به ویژه در بخش پایین دستی است و برای تحقق این برنامه، طرح‌های احداث پترو پالایشگاه جدید شهید سلیمانی در بندرعباس، احداث پالایشگاه نفت خوزستان و همچنین تکمیل طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

   فرهاد احمدی برآورد اولیه برای احداث پترو پالایشگاه شهید سلیمانی را 5/11 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: جهت تأمین منابع مالی این پروژه از روش‌های مختلف از جمله اخذ فاینانس، منابع مالی بانک‌ها، جذب سرمایه مردمی بهره‌گیری خواهیم کرد و تمام سعی‌مان بر این است که با به‌کارگیری حداکثری از توان  سازندگان داخلی و حمایت از تولید داخلی، ضمن کاهش وابستگی به بیگانگان به توسعه صنایع داخلی و ایجاد اشتغال کمک نماییم.

   مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران افزود: احداث پالایشگاه خوزستان با برآورد اولیه 5/4 میلیارد دلار از دیگر طرح‌های مهمی است که در این دولت احیا گردیده و انشاءا... در سال 1401 عملیات طراحی و اجرایی آن آغاز خواهد شد.

   احمدی تصریح کرد: با بهره برداری از مرحله اول طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان که به منظور ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی و نوسازی پالایشگاه می‌باشد، عملیات تکمیلی این پروژه را آغاز خواهیم کرد. میزان سرمایه لازم جهت بخش تکمیلی این طرح حدود یک میلیارد و 700 میلیون یورو می باشد.

ایشان با اشاره به بیش از 50 سال تجربه این شرکت در احداث پروژه‌های پایین دستی شامل احداث مخازن و خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی، طراحی و ساخت پالایشگاه‌های کشور افزود:  شرکتی هستیم که مشخصات فنی مخصوص به خود ( NIOC SPEC) جهت اجرای پروژه‌های نفتی بخش پایین دستی را بر اساس استانداردهای روز بین المللی روز دنیا داریم.

   احمدی گفت: با یک برنامه ریزی منظم در طی شش ماهه گذشته، تمامی طرح های در دست اقدام را فعال کرده‌ایم که از مجموع 35 طرح سنواتی 26 طرح و پروژه را خاتمه و تسویه حساب نموده‌ایم. و 9 طرح باقیمانده را طی 6 ماه آینده تسویه خواهیم نمود. شکر خدا هم اکنون در بیش از 7 پروژه در دست اجرای شرکت، بالغ بر 8 هزار نفر به صورت مستقیم و 15 هزار نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند که حسب برنامه‌ریزی انجام شده و پروژه‌های تعریف شده جدید این رقم به بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت.

با یک برنامه‌ریزی منسجم توانستیم 3 پروژه بزرگ خط لوله و 3 مگا پروژه پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی را تعریف و انشاءا... عملیات طراحی و اجرای آن را از ابتدای سال 1401 در این شرکت آغاز خواهیم کرد. که خط لوله سوخت تابش (از رفسنجان / بیرجند/ تا مشهد) به طول 950 کیلومتر با سرمایه 372 میلیون یورو با تأمین مالی بانک ملت، خط لوله سوخت رفسنجان یزد و تأسیسات مربوطه  به طول 220 کیلومتر و با سرمایه 22 میلیون یورو + 1400 میلیارد تومان، خط لوله انتقال سوخت پارس و تأسیسات جانبی به طول 400 کیلومتر و با سرمایه گذاری 106 میلیون یورو با تأمین مالی بانک تجارت و پروژه توسعه اسکله 5000 تنی قشم از آن جمله اند.

 بر اساس فرامین مقام معظم رهبری، در اجرای پروژه‌ها معتقد به داخلی سازی و حمایت حداکثری از سازندگان تجهیزات صنعت نفت هستیم و طی چهار ماه گذشته در رابطه با 7 طرح در دست اجرا را فعال نموده‌ایم و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم. با بررسی مشکلات و تحلیل آنها مسایل را یک به یک حل کرده‌ایم و در رابطه با تأمین مواد اولیه و تولید خطوط لوله را داخلی سازی نموده و در این راستا حدود 63 هزار تن تختال به ارزش بالغ بر 1261 میلیارد تومان سفارش تولید داده‌ایم و 54 هزار تن باقی مانده را تا خرداد سفارش خرید خواهیم داد که به این ترتیب در مجموع با سفارش 107 هزار تن به ارزش بیش از 2140 میلیارد تومان خرید از سازندگان داخلی حمایت جانانه‌ای خواهیم کرد.

مهندس احمدی با اشاره به تعامل و تلاش مضاعف وزیر محترم نفت، معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، اعضای محترم دولت، نمایندگان محترم مجلس و اعضای هیأت مدیره شرکت و تمامی دست اندرکارانی که با واقعاًتلاش جهادی انجام داده و می‌دهند کمال تقدیر و تشکر را دارم. امیدوارم که بارقه‌های امید، انگیزه‌های جوشش، کار و تلاش، رونق اقتصادی را برای این طرح‌ها و کشور بوجود آورد.

مدیرعامل شرکت در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به ضرورت عملکرد جهادی در زمینه اجرای طرح‌های عمرانی در کشور تصریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری خطاب به متخصصان و فعالان عرصه صنعت نفت فرمودند: کار در این عرصه را جهاد فی سبیل ا... بدانید، احساس خستگی نکنید و بدانید جهاد فی سبیل ا... وعده الهی بر پیروزی آن است. امروز مدیران این شرکت کمر همت بسته اند تا ضمن جبران تأخیرات و عقب‌ماندگی‌های پروژه‌های قدیمی شرکت که در دولت گذشته اتفاق افتاده است، سرعت اجرای پروژه‌های جدید را نیز با اعتماد به متخصصان و مهندسان کشور افزایش دهند.​​

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
Comments: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد