Skip Ribbon Commands
Skip to main content
    Object reference not set to an instance of an object. line of error: 0

اخبار

EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران​:
نخستين جلسه بررسي تامين منابع مالي طرح احداث خط لوله تابش برگزار شد/برگزاري مناقصه خط لوله تابش؛ تا پايان اردیبهشت ماه
مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران با بيان اينكه مجموعه پالايش و پخش يكي از منسجم‎ترين شركت‎ها در وزارت نفت است كه طي 6 ماه اقدامات بزرگي را در این صنعت رقم زده است، از برگزاري نخستين جلسه رسمي بررسی تامين منابع مالي طرح احداث خط لوله انتقال فرآورده نفتی مسیر رفسنجان - مشهد (تابش) خبر داد.


فرهاد احمدي در گفتگو با پايگاه اطلاع‌رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با اشاره به پروژه‌ها و طرح‌هاي اين شركت گفت: نخستين جلسه رسمي مربوط به طرح احداث خط لوله تابش با مجموعه سرمايه‌گذاري شركت ملي پالايش و پخش و بانك ملت صبح امروز به منظور تعيين تكليف نحوه تأمین منابع مالي و جریان تقدی پروژه برگزار شد.

وي افزود: شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران بعد از انعقاد قرارداد بين وزارت نفت و امور اقتصاد و دارايي فعاليت‌هاي اجرايي خود را آغاز كرده است، باتوجه به اينكه مدت‌ها از اين قرارداد گذشته بود يك پيمايش مجدد از تمامي مسير خط لوله با اعزام نفرات در بازه زماني2-3 هفته صورت گرفت تا مشكلات  يا معارض های احتمالي در مسير احداث خط لوله برطرف شود.

احمدي بيان كرد: نتیجه این اقدام گزارش خوبي شد که  به بخش برنامه‌ريزي تلفيقي شركت ملي پالايش و پخش ارائه شد، اين درحالي است كه مدارك پايه مجدداً درحال بازبینی و بازخواني قرار گرفته است تا بستر برگزاري مناقصه مهيا شود.

مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران افزود: دريافت مجوزهاي زيست محيطي باتوجه به اينكه مجوزهاي قبلي منقضي شده بود، همچنين مجوز پدافندغيرعامل كه از مدارك ضروري و اوليه جهت برگزاري مناقصه تلقي مي‌شود در دستور كار قرار گرفت و مجوززیست محیطی بخشی ازمسیر اخذ شده است و با برخورد به وقفه تعطیلات ایام نوروز احتمال میدهیم اخذ مجوز ها تا پایان اردیبهشت بطول  بینجامد.

وي با اشاره به اينكه درخصوص منابع مالي و نحوه تامين آن برنامه‎ريزي مدوني صورت گرفته است،‌ گفت: طي جلسه‌اي كه برگزار شد بانك ملت اعلام كرد مشكلي در تامين منابع مالي وجود ندارد؛ انشاا... با برگزاری جلسات منظمی در هفته جاري دراين باره به نتايج مثبتي دست خواهيم يافت.

احمدي گفت: پيش‌بيني مي‌شود تا پايان اردیبهشت ماه سال 1401 مدارك براي انجام مناقصه EPC آماده و در سايت بارگذاري شود.

وي افزود: مناقصه خط لوله تابش به صورت تك مرحله‌اي برگزار خواهد شد البته اين امر بستگي به تعداد مناقصه‌گران حاضر دارد، سرانجام پس از ارزيابي‌ شرکت کنندگان در مناقصه ، برندگان اصلي پروژه تعيين خواهد شد.

احمدي با اشاره به اهميت استراتژيك اين پروژه بيان كرد: در اجرای طرح احداث خط لوله تابش سعی خواهیم کرد سریعترین روش اجرائی پروژه‌ها را در بخش خطوط لوله اجرا كنيم.

 

چراغ تمامي پروژه‌ها روشن شده است

وي با تشريح پروژه‌هاي شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران گفت: درحال حاضر سه گروه پروژه در شركت موجود است كه قسم نخست آن در برگيرنده پروژه‌هاي سنواتي است، از مجموع 35 پروژه كه به به شش-هفت سال پيش مربوط مي‌شود، حدود 25 طرح تعيين تكليف شده و تصفيه نهايي آن‌ها در حال انجام است؛ مابقي آن‌ها نيز علي رغم مشكلات و چالش‌هاي عديده طي 6 ماه آتي حل و فصل خواهند شد.

به گفته احمدي در اين راستا برنامه مدوني ساماندهي شده است كه تا تيرماه سال آينده پرونده‌هاي آن‌ها بسته شود، بدين‌ترتيب از پروژه‌هاي گذشته عبور خواهيم كرد.

احمدي با اشاره گروه دوم ، به پروژه‌هاي جاري شركت نيز تصريح كرد: در پروژه‌هاي جاري خوشبختانه با يك برنامه‌ريزي خوب و حمايت همه‌جانبه شركت ملي پالايش و پخش مشكلات يكي پس از ديگري مرتفع شدند و در مدار پيشرفت قرار گرفته‌اند.

وي با تاكيد براينكه در پروژه‌هاي خط لوله جاري 80 درصد مشكلات حل شده و چراغ تمامي پروژه‌ها روشن شده است، ادامه داد: يكي از معضلاتي كه در حوزه پروژه های خط لوله وجود داشت موضوع خريد تختال يا اسلب بود كه با تصميمات به موقع اين امر ساماندهي شد. در پروژه‌هاي جاري از 107 هزار تختال مورد نياز رقمي بالغ بر 63 هزار تن خريداري شد و 44 هزار تن باقي مانده تا پايان فروردين 1401 درصورت عرضه شركت فولاد مباركه خريداري خواهد شد.

 

سرمايه‌گذاري 1/7 ميليارد يورويي در پالايشگاه آبادان

مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران در خصوص روند خوب اجراي طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه آبادان بيان كرد: اين طرح كه در مهرماه سال جاري با پيشرفت 60درصدي در بخش ساخت تحويل اینجانب در شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران شد، امروز با پيشرفت 86 درصدي درحال فعاليت است. اين درصد پيشرفت در بازه زماني شش ماه عدد بسيار قابل توجه و کم نظیری است.

وي با اشاره به وضعيت اين طرح گفت: اين طرح درحالي تحويل داده شد كه فازهاي اصلي اعم از واحدهاي تصفيه‌اي و بنزين‌سازي باقي مانده بود است . براي اجراي اين طرح  حدود 1/6تا 1/7 ميليارد يورو برآورد سرمايه‌گذاري مورد نیاز است. به گفته احمدي تكميل اين طرح سه تا چهارسال زمان خواهد برد اما با وجود تجهيزات موجود و اقدامات درنظرگرفته شده انتظار مي‌رود كه زودتر از زمان پيش بيني بهره برداري آن محقق شود .

احمدي افزود: تكميل فاز دوم پالايشگاه آبادان با تصميم بسیار خوب معاون محترم وزير نفت درامور پالايش و پخش منابع مالی آن  از منابع داخلي تامين خواهد شد و منتظر منابع خارجي نخواهيم ماند  واین موضوعي كه در مجلس هم  مطرح شده است. اين روش بسيار خوبي بود كه براي اولين بار از محل فروش تولیدات پالایشگاه در شركت ملي پالايش تأمین مالی می شود وامیدوارم سرفصلي باشد كه بقیه پروژه‌ها به اين منوال پيش برود.

 

كارنامه درخشان شركت ملي پالايش و پخش در صنعت نفت

احمدي با اشاره به پروژه‌هاي آتي نيز گفت: سه پروژه خط لوله تابش، پارس و رفسنجان-يزد، احداث پتروپالايشگاه شهيدسليماني و احياي پروژه پالايشگاه خوزستان و تکمیل پروژه توسعه وتثبیت ظرفیت آبادان بعنوان پروژه‌هاي جديد در سال 1401 در دستور كار قرار گرفته‌اند. همچنين اسناد مناقصه پروژه اسكله 5 هزارتني قشم درحال تدوين است.

مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران اظهار كرد: درحال حاضر شركت ملي پالايش و پخش عملکرد درخشاني را در بازه کوتاه  6 ماهه اول آغاز بکارخود بویژه در خصوص سرمايه‌گذاري پروژه های جدید ارائه داده است و انشاالله شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران نيز به عنوان بازوي فنی و اجرايي شرکت ملی پالايش و پخش در بخش اجرائی این طرح ها سرافراز عمل خواهد کرد.

وي با اشاره به تاثير روند مذاكرات و احياي برجام در احياي فرصت‌هاي مالي بيان كرد: امروز صنعت در انتظار منابع خارجي نمانده و اقداماتي در روند اجرا و توسعه پروژه‌ها انجام داده است، درعين حال نيز كه اگر برجام به نتیجه برسد  شركت‌هاي خارجي  اعلام امادگي کرده اند و روابط خوب قبلي درخصوص برقراري فاينانس و جذب سرمايه خارجي احيا خواهد شد.

 

استفاده حداكثري از سازندگان داخلي

احمدي در بخش ديگر اظهارات خود به حداكثرسازي و استفاده از تمامي امكانات سازندگان و شركت‌ها داخلی اشاره كرد و گفت: در بخش خط لوله مشكلي در خصوص بومي سازي وجود ندارد، بيش از 90 درصد از کالا وتجهیزات خط لوله در داخل تامين خواهد شد با حمايت همه جانبه دولت مشكلي در سياست گذاري دراين بخش بوجود نمي‌آيد.

 وي در ادامه افزود: در بخش پالايشگاهي هنوز در بحث اخذ لايسنس، به لايسنسورهاي خارجي نياز وجود دارد كه اميد مي‌رود با برنامه‌ريزي انجام شده اين نياز به حداقل برسد. هرچند در گذشته اين سد شكسته شد ولي عمر كاري ما طولاني نبود كه بتوانيم روند بومي‌سازي را تکمیل كنيم اما امروز محوريت كار بر بومي‌سازي دانش و لايسنس قرار گرفته است.

احمدي در پايان تاكيد كرد: مجموعه پالايش و پخش و به تبع ان شركت‌هاي تابعه يكي از موفق ترين معاونت‌ها و شركت‌ها در مجموعه وزارت نفت محسوب مي‌شوند كه طي همين 6 ماه اقدامات بزرگي را در این حوزه رقم زده است.

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
Comments: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد