Skip Ribbon Commands
Skip to main content
    Object reference not set to an instance of an object. line of error: 0

Skip Navigation LinksCatalyst

EN

طراحی و مهندسی

بروز رسانی استاندارد IPS
بروز رسانی مشخصه های فنی
ارزیابی صلاحیت سازندگان تجهیزات
کاتالیست

 کاتالیست

فرآیندهای کاتالیستی از مهمترین و کلیدی ترین عملیات صنعتی در کشورهای توسعه یافته و یا درحال توسعه به شمار می روند و با توجه به اینکه کاتالیست ها در تولید انواع سوخت ها و طیف وسیعی از فرآورده های مورد نیاز جامعه، نقش حیاتی دارند، اهمیت آنها به طور روز افزونی در حال افزایش است.
 ارزش بازار جهانی کاتالیست رقمی بیش از 20 میلیارد دلار است و مصرف این مقدار کاتالیست در سطح جهان باعث تولید بیش از 4000 میلیارد دلار سوخت و انواع مواد شیمیایی و پتروشیمیایی می شود.
 در سال های اخیر تحریم های اعمال شده از سوی برخی از کشورها مشکلاتی را برای تهیه کاتالیست های مورد نیاز پالایشگاه های کشور ایجاد کرده ولی خوشبختانه این امر باعث شده است که چندین شرکت داخلی نسبت به تولید برخی از کاتالیست ها و جاذب های پر مصرف اقدام کنند که بسیاری از این تولیدات در صنایع پالایشگاهی کشور بکار گرفته شده است. اما در برخی واحدهای کاتالیستی هنوز نیاز به واردات به کشور می باشد.
با توجه به طرح های توسعه ای پالایشگاهی کشور و همچنین راه اندازی واحدهای جدید پالایشی نظیر واحدهای گوگردزدایی گازوئیل و نفت سفید برای پالایشگاه هایی مانند تهران و تبریز، واحدهای RFCC برای پالایشگاه هایی از جمله اراک، آبادان و اصفهان، واحدهای جدید ایزومراسیون برای پالایشگاه هایی مانند تهران، اراک، بندر عباس و اصفهان، مصرف کاتالیست ها در سال های پیش رو بدون تردید افزایش خواهد یافت.
حمایت صنعت پالایش نفت در زمینه کسب فناوری تولید کاتالیست های نفتی سبب دستیابی شرکت های سازنده داخلی به دستاوردهای قابل توجهی بوده که می توان به کسب دانش فنی کاتالیست های واحدهای سولفور زدایی از گازوئیل، تبدیل کاتالیستی و ایزومریزاسیون و ... اشاره کرد.
وابستگی به تامین حجم انبوهی از کاتالیست ها از خارج کشور از یک سو و تحریم ناعادلانه صنعت عظیم نفت کشورمان از سویی دیگر، کسب دانش فنی تولید و بومی سازی تولید کاتالیست‌ها را به امری ضروری تبدیل کرده است. لذا واحد طراحی مهندسی با توجه به سابقه طولانی تامین کاتالیست واحدهای پالایشی در سال های گذشته و آشنایی با دانش روز آمد ارزیابی کاتالیست ها توانسته از یک سو با تامین کاتالیست های با کیفیت از شرکتهای معتبر سازنده خارجی کاتالیست، از هدر رفتن منابع با ارزش اولیه جلوگیری کند و منجر به تولید محصولات بهتر شود و از سوی دیگر در جهت حمایت از تولید کنندگان داخلی جهت تولید کاتالیست در داخل کشور، جهت دستیابی به دانش فنی تولید کاتالیست‌های مورد نیاز واحدهای پالایشی گام بردارد که نمونه ی آن  تولید بنزین با عدد اکتان بالا و دوستدار محیط زیست، برای نخستین بار در صنعت پالایش با دانش فنی بومی پژوهشگاه و شرکت ملی مهندسی ساختمان نفت، در واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند در پاییز سال 90 و همچنین تامین کاتالیست واحد سولفور زدایی گازوئیل پالایشگاه تهران از شرکت سازنده داخلی و قرارداد با شرکتهای سازنده داخلی کاتالیست جهت طرح های آتی صنعت پالایش کشور بوده است.                       

تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد